Aktualności

Lednica

        7 czerwca br, odbyło się XVIII Spotkanie Młodych w Lednicy. Jak to każdego roku, wybrała się tam również, młodzież z naszej parafii. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „W imię Syna”. Każda osoba chcąca uczestniczyć w tym wydarzeniu, musiała zabrać ze sobą list, mówiący o  miłości Pana Boga do człowieka. Wchodząc na Pola Lednickie, każdy uczestnik otrzymał pierścień synostwa, Lednicki Dowód Osobisty oraz banknot wdzięczności. Te wszystkie symbole miały oznaczać dojrzałość naszych przyszłych decyzji oraz przynależność do Boga Ojca. Całe to spotkanie zostało przepełnione  tańcem, śpiewem. Można było przystąpić do sakramentu Spowiedzi Świętej. O godzinie 15 odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Punktem podsumowującym całe spotkanie, była Msza Święta, po której zostały rozdane listy. Każdy dostał go od innego uczestnika spotkania. Po godzinie 22.30 zaczęliśmy się zbierać do domu. Dzień takiego spotkania, powienien być dla każdego młodego człowieka, nowym odkryciem samego Boga oraz spotkania z drugim człowiekiem.
 
 
 
Natalia Fordon
 

Msze święte

  • w niedzielę i święta 7.309.00, 11.00
  • w soboty od września do końca czerwca o godz. 18.00

          w lipcu i sierpniu o godz. 19.00 ( tj. Msza św. z niedzieli )

  • od poniedziałku do piątku - we wrześniu o godz.18.00

                                                   - od października do końca marca o godz.17.00
                                                  

                                                   — od kwietnia do końca czerwca o godz.18.00

  • w wakacje w poniedziałki, środy i piątki  o godz.19.00

                                         a we wtorki i czwatrki o godz. 8.30

WYWIAD Z PROBOSZCZEM PIOTREM GRABOWSKIM

Poniżej znajduje się wywiad przeprowadzony z ks. Piotrem Grabowskim przez redaktor Dziennika Bałtyckiego Janinę Stefanowską. 

Ks. Piotr Grabowski od 2002 r. jest proboszczem parafii św. Wojciecha i św. Brata Alberta Chmielowskiego w Miechucinie.

52ce6eca517a8 f35a877e4e9b504420f07bb79cf43d6a

Skąd Ksiądz pochodzi?
Moją rodzinną parafią jest parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu. Skończyłem WSD w Pelplinie, wyświęcony byłem 22.05.1988 r.

Jak potoczyła się dalszadroga kapłańska? 
Po święceniach cztery lata pracowałem jako wikariusz w parafii św. Kazimierza w Kartuzach u wspaniałego proboszcza, dzisiaj seniora ks. prałata Tadeusza Misiornego. Potem była praca na Kociewiu w Starogardzie Gdańskim a 16.11.2002 r. wróciłem na Kaszuby do parafii św. Wojciecha i św.
brata Alberta Chmielowskiego w Miechucinie jako proboszcz. Jestem wicedziekanem dekanatu sierakowickiego, a od 1.09.2013 r. ksiądz biskup mianował mnie członkiem Diecezjalnego Zespołu ds. Duszpasterstwa Ministrantów i Lektorów Diecezji Pelplińskiej.

Czy z objęciem probostwa wiążą się jakieś wspomnienia?
Pierwszą moją Mszą świętą, którą odprawiłem jako proboszcz była msza św. ślubna. I tak sobie wtedy pomyślałem, że ci nowożeńcy rozpoczynają nową drogę życia z drżącym sercem i ja też tę nową drogę kapłańskiego życia rozpoczynam jako proboszcz, podobnie jak oni, z drżącym sercem. Pierwsza Pasterka to też było przeżycie, bo zmieniliśmy trochę wystrój wnętrza 
kościoła i na Pasterkę rozbłysło w kościele ponad 5000 lampek choinkowych, co wzbudziło fajną radość i pozytywne zdumienie.

Co ważnego dzieje się w parafii?
W parafii mamy 48 ministrantów i lektorów, spośród nich wywodzi się Wojciech Dradrach, kleryk II roku WSD w Pelplinie.

Spośród lektorek do zakonu sióstr franciszkanek w Laskach trafiła siostra zakonna Monika Domaszka, obecnie postulantka.
W parafii działa Parafialny Zespół Caritas a w Zespole Szkół w Miechucinie Szkolne Koło Caritas liczące ok. 20 uczniów. Caritas to pomoc potrzebującym – zbieramy dary żywnościowe, z których robimy paczki na święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc, wyprawki szkolne, słodkie paczki dla najstarszych parafian, którzy ukończyli 80 rok życia, a jest ich w tym roku 60. Współorganizujemy wraz z Urzędem Gminy w Chmielnie i szkołą w Miechucinie zabawę dla około 300 dzieci ze św. Mikołajem na sportowo, Festyn Rodzinny w ostatnią niedzielę maja lub pierwszą czerwca w Parku Rekreacyjnym nad jeziorem w Miechucinie.

Jak wygląda aktywność pielgrzymkowa parafii w Miechucinie?
Lubimy pielgrzymować – od 6 lat grupa parafian pielgrzymuje w pieszej pielgrzymce z Kościerzyny i Kartuz na Jasną Górę, dwa razy jako proboszcz pielgrzymowałem razem z nimi. Ta grupa z roku na rok staje się liczniejsza, w 2013 roku było 18 osób, i to cieszy. Od dwóch lat reaktywowała się piesza pielgrzymka z parafii na odpust do Sianowa. Także od dwóch lat w niedzielę po wrześniowym odpuście w Sianowie odbywa się z naszej parafii rowerowa pielgrzymka do Sianowa, w której bierze udział ponad 80 osób.
Z parafianami pielgrzymowaliśmy już dwukrotnie do Włoch, po sanktuariach maryjnych Europy, zwiedzaliśmy Francję i kraje Beneluxu, byliśmy w Ziemi Świętej, u Matki Bożej z Guadelupe w Meksyku, na Kubie aw 2014roku jedziemy do Włoch.

Czym wyróżnia się parafia w Miechucinie?
W parafii mamy relikwie św. brata Alberta. Staram się aby w parafii były występy chórów, solistów, scholi, zespołów muzycznych z różnych okazji.
W parafii też mamy scholę. Z pierwszą obsadą nagraliśmy płytę. Teraz mamy scholę młodzieżową i dziecięcą i wszystko jest na dobrej drodze, by się rozwijały. Od roku funkcjonuje internetowa strona parafii, która cieszy się dużym zainteresowaniem.
W tym roku odbył się I Parafialny Konkurs Wiedzy Religijnej – o św. bracie Albercie, w którym wzięło udział ok. 200 osób od najmłodszych – klasy „0” do dorosłych.

Jakie są dokonania materialne w parafii za czasów księdza proboszcza?
W ciągu tych 11 lat został przeprowadzony kapitalny remont wnętrza kościoła – zmieniono instalację elektryczną, nagłośnieniową, położone zostało
ogrzewanie podłogowe, podłogi są marmurowo – granitowe. Jest nowy marmurowy ołtarz i chrzcielnica,ściana główna prezbiterium jest wyłożona piaskowcem, a kruchty i ściany pod chórem są wyłożone marmurem. Jest namalowana nowa Droga Krzyżowa, obraz Ostatniej wieczerzy, w tym roku zostały zamontowane 17 — głosowe organy piszczałkowe sprowadzone z Anglii. Przeprowadzony był kapitalny remont kostnicy, z wybudowaną chłodnią, a także alejki na cmentarzu zostały wyłożone polbrukiem. W tym 11 — letnim okresie czasu został także przeprowadzony remont kapitalny plebanii.

Jakie są plany na najbliższy czas?
W 2014 r. planujemy powiększenie parkingu przy kościele i zmianę nawierzchni na drodze do kościoła i wokół kościoła. Do remontu został jeszcze jeden poziom plebanii.
Działo i dzieje się dużo, dzięki dużej życzliwości parafian i przyjaciół, dobrej współpracy samorządem gminy Chmielno reprezentowanym przez wójta Zbigniewa Roszkowskiego, dobrej i miłej współpracy z dyrekcją i nauczycielami szkół w Miechucinie i Reskowie, OSP w Miechucino i Reskowie, a także fajnej młodzieży i uśmiechniętym dzieciom. Znakiem dobrej współpracy jest także wyróżnienie – Perła Kaszub, które otrzymałem za rok 2011.

 

źródło: www.kartuzy.naszemiasto.pl

PROGRAM PIELGRZYMKI DO WŁOCH

PIELGRZYMKA SAMOLOTOWO-AUTOKAROWA DO WŁOCH
PARAFIA ŚW. WOJCIECHA I ŚW. BRATA ALBERTA CHMIELOWSKIEGO W MIECHUCINIE
OPIEKA DUCHOWA: KS. PIOTR GRABOWSKI
16.07.201425.07.2014
 
 
Dzień I
Środa
16.07.2014Zbiórka na lotnisku w Gdańsku Rębiechowie. O godz. 16:50, oprawa biletowo-bagażowa. Wylot samolotu o godz. 17:50. Lądowanie na lotnisku w Fiumicino w Rzymie o godz. 20:20. Przejazd do hotelu na nocleg. 
 
Dzień II
Czwartek
17.07.2014Śniadanie. Spotkanie z miejscowym przewodnikiem: Msza św. w Bazylice Matki Boskiej Większej, następnie zwiedzanie: Kościół św. Piotra w Okowach, Koloseum, Forum Romanum, Palatyn, Kapitol. Czas wolny. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu w Rzymie.
 
Dzień III
Piątek
18.07.2014Przejazd  na Watykan. Msza św. przy Grobie Bł. Jana Pawła II. Czas wolny. Spotkanie z miejscowym przewodnikiem. Zwiedzanie Muzeów Watykańskich z Kaplicą Sykstyńską, gdzie odbywa się Konklawe oraz Bazyliki św. Piotra. Czas wolny. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu.
 
Dzień IV
Sobota
19.07.2014Śniadanie. Dalsze zwiedzanie Rzymu trasą barokową Plac Navona, Pałac Senacki, Fontanna di Trevi, Plac Hiszpański. Czas wolny. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu
 
Dzień V
Niedziela
20.07.2014Śniadanie. Przejazd na Watykan. Spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem na modlitwie Anioł Pański*. Przejazd do Sorento. Po drodze  Wizyta na cmentarzu polskich żołnierzy z II wojny światowej w Monte Cassino. Obiadokolacja i nocleg w Sorento.
 
Dzień VI
Poniedziałek
21.07.2014Śniadanie. Przejazd do Sorento Port Marina Piccola. Przeprawa promowa na wyspę Capri. Wyspa, która była słynnym uzdrowiskiem już za czasów Imperium Rzymskiego dzięki cesarzowi Tyberiuszowi. Na Capri znajduje się słynna morska jaskinia —  Lazurowa Grota (Grotta Azzura). Powrót promem do Sorento. Przejazd do San Giovani Rotondo. Obiadokolacja i nocleg w hotelu. 
 
Dzień VII
Wtorek
22.07.2014Śniadanie. Msza św. w Kościele Antycznym. Nawiedzenie Sanktuarium Ojca Pio. Przejazd do Lanciano miejsca cudu eucharystycznego z VIII wieku. Przejazd do Asyżu. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
 
Dzień VIII
Środa
23.07.2014Śniadanie. Nawiedzenie Klasztoru św. Franciszka. Msza św., spacer po mieście. .Przejazd do Padwy – znanego ośrodka pielgrzymkowego we Włoszech: Bazyliki św. Antoniego oraz wizyta w klasztorze franciszkańskim. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg. 390 km.
 
Dzień IX
Czwartek
24.07.2014Śniadanie. Wizyta w Wenecji — miasta na wodzie: Bazylika św. Marka, Plac św. Marka, Pałac Dożów. Dalsza podróż przez Austrie na obiadokolację i nocleg do hotelu w Brnie w południowych Czechach.
 
Dzień X
Piątek
25.07.2014Śniadanie. Przejazd przez Czechy na przejście graniczne w Cieszynie. Msza św. w Sanktuarium Matki Boskiej Dobrej Drogi w Wojkowicach. Dalsza podróż przez Łódź, Toruń do Miechucina. Zakończenie pielgrzymki w późnych godzinach wieczornych. 
 
 
 
 CENA : 2480 zł + bilet lotniczy
 
 
 
ŚWIADCZENIA:
 
•przejazd autobusem turystycznym zgodnie z programem,
•przelot na  trasie Gdańsk – Rzym (z małym bagażem podręcznym o wym. 42x32x25 cm),
9 noclegów w pokojach 2 osobowych z  WC i łazienką,
8 śniadań,
8 obiadokolacji,
•ubezpieczenie KL, NNW i bagażu w Signal Iduna – wariant podstawowy (nie obejmuje chorób przewlekłych)
•opieka pilota na całej trasie,
•przewodnicy miejscowi zgodnie z programem.
 
CENA NIE ZAWIERA:
 
•biletów wstępów do zwiedzanych obiektów,
•biletów komunikacji miejskiej,
•indywidualnego nagłośnienia,
•przeprawy promowej na Capri,
•rejsu łodzią wokół Capri.
 
UWAGI:
 
•zastrzega się możliwość zmiany kolejności zwiedzanych obiektów,
•* Spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem uzależnione  od terminu urlopu Papieża,
•organizator nie odpowiada za nieprzewidziane zmiany niezależne od niego.
•możliwość dokupienia dużego bagażu podręcznego o wym. 56 x 45 x 25 cm  lub bagażu rejestrowanego o wym. 1,4 x 1,1 x 1,7 m i do 32 kg. Na pokład samolotu można zabrać tylko jedną sztukę bagażu podręcznego.