Aktualności

Obłóczyny kleryka Wojciecha

DSC 0737

W niedzielę, 28 września 2014 roku w Bazylice katedralnej w Pelplinie ks. biskup Wiesław Śmigiel przewodniczył uroczystej Mszy Świetej, podczas której pobłogosławił alumnów III roku, którzy po raz pierwszy przyjęli sutannę. Wśód nich był także kleryk z naszej parafii — Wojciech Dradrach. Zdjęcia z uroczystości można zobaczyć w galerii.

Echa pielgrzymki…

dsc 0571Sierpień to szczególny miesiąc: jest lato, są wakacje– czas na odpoczynek. Można jechać w góry, na Mazury lub nad morze. W tym miesiącu można napotkać na swojej drodze pielgrzymów zdążających na Jasną Górę. Tak też w naszej parafii wzorem lat ubiegłych znaleźli się ludzie, którzy chcieli ponieść trud, aby złożyć Pani Jasnogórskiej intencje swoje i naszych parafian. Tego roku Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła z Kościerzyny już 24 raz. Wzmocniliśmy grupę kościerską 13 pątnikami, która wyruszyła z Kościerzyny 30 lipca, ale znaleźli się i tacy, którzy  pielgrzymowali z Kartuz od 29 lipca.  Tego roku przyświecało nam hasło „Świętymi bądźcie”. Nie było łatwo: asfalt się topił, pęcherze przekłuwano, ścięgna bolały, aby po 14 dniach stanąć przed Bożą Matką i powiedzieć…jestem, dotarłem. Nasze intencje mogliśmy złożyć dzięki ludziom dobrej woli, których spotkaliśmy na swojej długiej, bo ponad 545km drodze. Wszystkim, którzy wspierali nas gdy byliśmy w drodze serdeczne Bóg zapłać. Szczególne podziękowania kierujemy naszemu ks. proboszczowi, który wsparł nas w sposób duchowy jak i materialny. Dlatego dziękujemy za udostępnienie gminnego busa, którym mogliśmy sprawnie wrócić do samego Miechucina i w drodze powrotnej posilić się obiadem. Mamy głęboką nadzieję, że za rok będzie na jeszcze więcej!
                                                                                                    kl. Wojciech Dradrach
 

Msze święte

  • w niedzielę i święta 7.309.00, 11.00
  • w soboty od września do końca czerwca o godz. 18.00

          w lipcu i sierpniu o godz. 19.00 ( tj. Msza św. z niedzieli )

  • od poniedziałku do piątku - we wrześniu o godz.18.00

                                                   - od października do końca marca o godz.17.00
                                                  

                                                   — od kwietnia do końca czerwca o godz.18.00

  • w wakacje w poniedziałki, środy i piątki  o godz.19.00

                                         a we wtorki i czwatrki o godz. 8.30

WYWIAD Z PROBOSZCZEM PIOTREM GRABOWSKIM

Poniżej znajduje się wywiad przeprowadzony z ks. Piotrem Grabowskim przez redaktor Dziennika Bałtyckiego Janinę Stefanowską. 

Ks. Piotr Grabowski od 2002 r. jest proboszczem parafii św. Wojciecha i św. Brata Alberta Chmielowskiego w Miechucinie.

52ce6eca517a8 f35a877e4e9b504420f07bb79cf43d6a

Skąd Ksiądz pochodzi?
Moją rodzinną parafią jest parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu. Skończyłem WSD w Pelplinie, wyświęcony byłem 22.05.1988 r.

Jak potoczyła się dalszadroga kapłańska? 
Po święceniach cztery lata pracowałem jako wikariusz w parafii św. Kazimierza w Kartuzach u wspaniałego proboszcza, dzisiaj seniora ks. prałata Tadeusza Misiornego. Potem była praca na Kociewiu w Starogardzie Gdańskim a 16.11.2002 r. wróciłem na Kaszuby do parafii św. Wojciecha i św.
brata Alberta Chmielowskiego w Miechucinie jako proboszcz. Jestem wicedziekanem dekanatu sierakowickiego, a od 1.09.2013 r. ksiądz biskup mianował mnie członkiem Diecezjalnego Zespołu ds. Duszpasterstwa Ministrantów i Lektorów Diecezji Pelplińskiej.

Czy z objęciem probostwa wiążą się jakieś wspomnienia?
Pierwszą moją Mszą świętą, którą odprawiłem jako proboszcz była msza św. ślubna. I tak sobie wtedy pomyślałem, że ci nowożeńcy rozpoczynają nową drogę życia z drżącym sercem i ja też tę nową drogę kapłańskiego życia rozpoczynam jako proboszcz, podobnie jak oni, z drżącym sercem. Pierwsza Pasterka to też było przeżycie, bo zmieniliśmy trochę wystrój wnętrza 
kościoła i na Pasterkę rozbłysło w kościele ponad 5000 lampek choinkowych, co wzbudziło fajną radość i pozytywne zdumienie.

Co ważnego dzieje się w parafii?
W parafii mamy 48 ministrantów i lektorów, spośród nich wywodzi się Wojciech Dradrach, kleryk II roku WSD w Pelplinie.

Spośród lektorek do zakonu sióstr franciszkanek w Laskach trafiła siostra zakonna Monika Domaszka, obecnie postulantka.
W parafii działa Parafialny Zespół Caritas a w Zespole Szkół w Miechucinie Szkolne Koło Caritas liczące ok. 20 uczniów. Caritas to pomoc potrzebującym – zbieramy dary żywnościowe, z których robimy paczki na święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc, wyprawki szkolne, słodkie paczki dla najstarszych parafian, którzy ukończyli 80 rok życia, a jest ich w tym roku 60. Współorganizujemy wraz z Urzędem Gminy w Chmielnie i szkołą w Miechucinie zabawę dla około 300 dzieci ze św. Mikołajem na sportowo, Festyn Rodzinny w ostatnią niedzielę maja lub pierwszą czerwca w Parku Rekreacyjnym nad jeziorem w Miechucinie.

Jak wygląda aktywność pielgrzymkowa parafii w Miechucinie?
Lubimy pielgrzymować – od 6 lat grupa parafian pielgrzymuje w pieszej pielgrzymce z Kościerzyny i Kartuz na Jasną Górę, dwa razy jako proboszcz pielgrzymowałem razem z nimi. Ta grupa z roku na rok staje się liczniejsza, w 2013 roku było 18 osób, i to cieszy. Od dwóch lat reaktywowała się piesza pielgrzymka z parafii na odpust do Sianowa. Także od dwóch lat w niedzielę po wrześniowym odpuście w Sianowie odbywa się z naszej parafii rowerowa pielgrzymka do Sianowa, w której bierze udział ponad 80 osób.
Z parafianami pielgrzymowaliśmy już dwukrotnie do Włoch, po sanktuariach maryjnych Europy, zwiedzaliśmy Francję i kraje Beneluxu, byliśmy w Ziemi Świętej, u Matki Bożej z Guadelupe w Meksyku, na Kubie aw 2014roku jedziemy do Włoch.

Czym wyróżnia się parafia w Miechucinie?
W parafii mamy relikwie św. brata Alberta. Staram się aby w parafii były występy chórów, solistów, scholi, zespołów muzycznych z różnych okazji.
W parafii też mamy scholę. Z pierwszą obsadą nagraliśmy płytę. Teraz mamy scholę młodzieżową i dziecięcą i wszystko jest na dobrej drodze, by się rozwijały. Od roku funkcjonuje internetowa strona parafii, która cieszy się dużym zainteresowaniem.
W tym roku odbył się I Parafialny Konkurs Wiedzy Religijnej – o św. bracie Albercie, w którym wzięło udział ok. 200 osób od najmłodszych – klasy „0” do dorosłych.

Jakie są dokonania materialne w parafii za czasów księdza proboszcza?
W ciągu tych 11 lat został przeprowadzony kapitalny remont wnętrza kościoła – zmieniono instalację elektryczną, nagłośnieniową, położone zostało
ogrzewanie podłogowe, podłogi są marmurowo – granitowe. Jest nowy marmurowy ołtarz i chrzcielnica,ściana główna prezbiterium jest wyłożona piaskowcem, a kruchty i ściany pod chórem są wyłożone marmurem. Jest namalowana nowa Droga Krzyżowa, obraz Ostatniej wieczerzy, w tym roku zostały zamontowane 17 — głosowe organy piszczałkowe sprowadzone z Anglii. Przeprowadzony był kapitalny remont kostnicy, z wybudowaną chłodnią, a także alejki na cmentarzu zostały wyłożone polbrukiem. W tym 11 — letnim okresie czasu został także przeprowadzony remont kapitalny plebanii.

Jakie są plany na najbliższy czas?
W 2014 r. planujemy powiększenie parkingu przy kościele i zmianę nawierzchni na drodze do kościoła i wokół kościoła. Do remontu został jeszcze jeden poziom plebanii.
Działo i dzieje się dużo, dzięki dużej życzliwości parafian i przyjaciół, dobrej współpracy samorządem gminy Chmielno reprezentowanym przez wójta Zbigniewa Roszkowskiego, dobrej i miłej współpracy z dyrekcją i nauczycielami szkół w Miechucinie i Reskowie, OSP w Miechucino i Reskowie, a także fajnej młodzieży i uśmiechniętym dzieciom. Znakiem dobrej współpracy jest także wyróżnienie – Perła Kaszub, które otrzymałem za rok 2011.

 

źródło: www.kartuzy.naszemiasto.pl